Bezpečnostní pravidla na evropských letištích

news - 1.prosinec 2006

• ČSA •

Nová bezpečnostní pravidla

Praha - 1. prosinec 2006

Nová pravidla přijatá pro ochranu před novou hrozbou kapalných výbušnin Evropskou komisí nařízením (ES) č. 1546/2006 stanovují množství tekutin, které můžou cestující mít u sebe ve chvíli, kdy procházejí bezpečnostní kontrolou. Pravidla platí pro všechny cestující, jejichž odletovou destinací jsou letiště v zemích EU, bez ohledu na cíl letu. Při bezpečnostních kontrolách bude, krom zjišťování předmětů už dříve pro přepravu na palubách letadel zakázaných, také kontrolována příruční zavazadela na obsah tekutin. Nová pravidla platí od pondělí 6.11.06 budou uplatňována na všech letištích Evropské unie do odvolání .

Příruční zavazadla

Pamatujte, že do kabiny letadla můžete vzít jen malé množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů. Všechna balení tekutin musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o maximál. obsahu 1 litr na osobu o rozměrech přibližně 20 x 20 cm .

Tekutinami se myslí:

 • voda a jiné nápoje, ale také sirupy a
 • gely vč. sprchových gelů a šampónů
 • nádoby pod tlakem, např. pěny na holení, pěnová tužidla a další pěnové přípravky a deodoranty
 • pasty, např. zubní pasta
 • krémy, pleťová mléka a oleje
 • spreje
 • parfémy
 • směsi tekutých a tuhých materiálů
 • všechny ostatní materiály podobné konzistence

Při bezpečnostní kontrole musíte:

 1. odložit saka, svetry a kabáty
 2. předložit igelitový sáček obsahující lahvičky s tekutinami
 3. vyjmout notebooky a jiné větší elektr. přístroje z kabinového zavazadla

Nezapomeňte:

 • Nová pravidla se týkají jen příručních kabinových zavazadel, a proto v zavazadlech, která normálně odbavujete přepravovat tekutiny lze
 • Na léky nebo dietologické přípravky včetně dětské výživy potřebné pro dobu letu se nevztahují omezení co se týká mnoství při přepravš v příručním zavazadle.

Je možné:

Po předložení palubní vstupenky můžete koupit tekutiny (nápoje, parfémy atd.) v obchodech na letištích EU umístěných za pasovou kontrolou. Jestliže produkty dostanete v zapečetěném sáčku, počkejte s jejích otevřením otevřením do doby po odbaveni pracovníky bezpečnostní kontroly. Pro nákupy na letištích neplatí množstevní omezení.

Když při cestě do cílové destinace přestupujete na jiném letišti v Evropské Unii, můžete koupit tekutiny i na letišti přestupu, v prodejních místech s obdobným režimem. Tekutiny můžete zakoupit i na palubách návazného spoje operovaného leteckou společností země Evropské Unie. Tekutiny vám budou prodány v zapečetěných sáčcích. S otevřením opět počkejte až za poslední bezpečnostní kontrolu na posledním přestupu na letišti EU.

V případě nejasností se ještě před příjezdem na letiště obraťte na leteckou společnost nebo na cestovní kancelář, která vám prodala letenku. Na místě je maximální spolupráce s pracovníky leteckých společností a bezpečnostních kontrol.

Rekapitulace povolených věcí v příručních zavazadlech

Věci potřebné po dobu cesty ze zdravotních důvodů léky a podobně.

Nápoje, parfémy a další tekutiny zakoupené v transitním prostoru letiště baleny v zapečetěných taškách.

Vše ostatní musí být vloženo do zapsaných zavazedel nebo musí být v uzavíratelném průhledném sáčku

Letenky.1x.cz - peeeetr(závináč)gmail.com - 2007